KONFERENCJA BIZNESOWA
"Spójrz na biznes z różnej perspektywy"

Warszawa 31.03.2023 godz. 10:00 - 16:00
Akademia Ekonomiczno - Humanistyczna, ul. Okopowa 59

Konferencja łącząca świat przedsiębiorczych kobiet, prowadzących własny biznes oraz kobiet biznesu, pracujących na stanowiskach managerskich w korporacjach. Te pierwsze bardzo często spoglądają z zazdrością na te drugie, podziwiając duże budżety i zespoły. Z kolei kobiety z korporacji mówią o sprawczości i szybkim podejmowaniu decyzji oraz możliwości realizacji ciekawych, autorskich projektów w sektorze MŚP. Nie zawsze znają wyzwania, z którymi zmierzają się inne kobiety.

Konferencja połączy kobiety z obu tych światów i zachęci do twórczej wymiany doświadczeń, zarówno pomiędzy prelegentkami, jak i uczestniczkami. 

Chcemy pokazać jak wiele możemy się od siebie nauczyć, wymieniając się wiedzą i doświadczeniami. Spojrzeć na biznesy z innej perspektywy. Poruszymy tematy bardzo biznesowe, ale także te, które pomogą w prowadzeniu biznesu z lekkością, radością i uśmiechem. 

Dlaczego warto?

ROZWÓJ FIRMY

Jest wiele konferencji i warsztatów dla kobiet biznesu. My stawiamy na praktykę, bezpośrednie odniesienie do biznesu i konkrente przykłady działań, które mogą zmienić Twoją działalność

WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

Każda branża jest specyficzna. Każda kobieta biznesu ma swoją historię i inne doświadczenia. Coś co wydaje się oczywiste dla Ciebie może być olśnieniem i odkryciem dla innej uczestniczki tej Konferencji. Poznasz osobiście wybitnych prelegentów, którzy wystąpią na scenie.

INSPRACJA ROZWOJOWA

Historie prelegentów i ich wiedza to doskonała okazja i motywacja do spojrzenia na Twój biznes i Twoje działania z innej strony

KONTAKTY

Nawiążesz nowe i wartościowe relacje z kobietami biznesu, które z radością dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem

Dla kogo jest Konferencja?

Właścicielek firm prowadzących biznes przynajmniej 3 lata

Managerek zarządzających w firmach przynajmniej 5 lat

Właścicielek zainteresowanych rozwijaniem swoich kompetencji i spojrzeniem na biznes z różnych perspektyw

WEŹ UDZIAŁ

Agenda

Bilety i pakiety

UWAGA! Ceny biletów rosną po 15.02.2023. Nie przegap okazji kup bilet już dzisiaj!

BILET DLA CZŁONKINI LBC

nieograniczona ilość
169 zł
  • Udział w konferencji
  • Dostęp do Grupy FB Make Your Business Better
  • Teczka konferencyjna (długopis, ołówek, planer)
  •  
  •  

BILET STANDARDOWY

tylko 50 miejsc
219
  • Udział w konferencji
  • Dostęp do Grupy FB Make Your Business Better
  • Teczka konferencyjna (długopis, ołówek, planer)
  •  
  •  

BILET + STOISKO PROMOCYJNE

tylko 5 miejsc
1190
790
  • Udział w konferencji
  • Dostęp do Grupy FB Make Your Business Better
  • Teczka konferencyjna (długopis, ołówek, planer)
  • Stoisko reklamowe i promocja Twojej marki
  • Paczka zdjęć wizerunkowych do wykorzystania w social mediach
  • LIVE z przedstawicielem Partnera na FB LBC

Prelegenci i goście

Zuzanna Mikołajczyk_3

Zuzanna Mikołajczyk

Wizjonerka i Innowatorka. Strateg i Trener Innowacji.

Założycielka Know How Match – butikowej firmy doradczej, która wspiera liderów 
w projektowaniu i wdrażaniu innowacji. Współautorka kursu online “Innowacja w firmie”, w którym uczy jak projektować i wdrażać innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Autorka Podcastu Know How Match poświęconego innowacjom oraz autorka Subiektywnego Przeglądu Innowacji, w którym przedstawia topowe innowacje wdrożone w firmach.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w rodzinnej firmie Mikomax Smart Office, gdzie przez 10 lat pełniła funkcję członka zarządu oraz dyrektora marketingu odpowiadającego za dwie globalne marki Mikomax Smart Office oraz Hushoffice.

Była liderką w zespołach odpowiedzialnych za projektowanie i wdrażanie innowacji w modelu biznesowym, strategii produktowej, marketingowej i sprzedażowej.

Wprowadziła na rynek innowacyjną markę Hushoffice, która znalazła się w TOP 2 na świecie 
w kategorii mebli akustycznych, a wdrożone przez nią innowacje przynosiły 4-krotnie wyższe marże.

Ekspertka w Her Impact, ABSL Poland, mentorka w projektach startupowych i studenckich oraz wolontariuszka w Fundacji K.I.D.S. w Klubie Innowatorów Dziecięcych Szpitali.

Jej misją jest pokazanie, że innowacja jest dla każdego i jest kierunkiem działania dla liderów przyszłości.

Kasia-Iwanoska-3

Katarzyna Iwanoska

Strateżka biznesu i skutecznej komunikacji. Mistrzyni Linkedin według Forbes Woman Polska. 5 krajów, 26 lat w biznesie. 

Zarabia na życie tworzeniem historii przedsiębiorców, którzy spełniają swoje biznesowe marzenia i tworzą dochodowe oraz odporne na kryzys firmy. 

Specjalizuje się w rynku klienta premium i strategiach sprzedaży wartości dla klienta, a nie konkurowaniem najniższą ceną. Buduje silne marki i dochodowe biznesy.

Pomaga właścicielom biznesów, liderom i ekspertom dotrzeć do serc i umysłów, dostarczać doświadczenia i wartość, które trafiają do ludzi i napędzają ich decyzje. Współpracuje z korporacjami, rodzinnymi biznesami i markami osobistymi.

Szkoli i doradza, jak budować zyskowne i skuteczne strategie w biznesie, jak sprawić, aby klienci pożądali produktów lub usług i chcieli je kupować od Ciebie. Pomaga ustawić procesy w firmie tak, żeby służyły klientowi i ludziom w organizacji przynosząc jednocześnie zyski dla właścicieli. Uczy skutecznego i empatycznego przywództwa, zarządzania innowacjami i zmianą w myśl zasady, że najlepsza strategia opiera się na trzech filarach: propozycji wartości (value proposition), propozycji zysku (profit proposition),propozycji dla ludzi (people proposition).

Na bazie doświadczeń wierzy w prawdę życiową, że kultura organizacyjna zjada najlepsze strategie na śniadanie, dlatego musi być integralną częścią rozwiązania do wdrożenia.

W swoich warsztatach i wystąpieniach łączy wiedzę i doświadczenie z zakresu biznesu, ekonomii behawioralnej, psychologii poznawczej i behawioralnej oraz neuronauki.

Pracowała między innymi dla takich globalnych marek jak: ING, IBM, Nationale-Nederlanden, Pekao S.A, Aviva, Neuca, czy Eurocash, TVN Discovery Group. A także w rodzinnym biznesie współtworząc marki Autogala Volvo, Premium Outlet, Cyber Dealer. 

Relaksuje się pisząc bloga finanseodluchni.pl gdzie rozpracowuje mózg  i serce tego jak działają pieniądze. 

Dorota Hryniewiecka Firlej

Dorota Hryniewiecka Firlej

Prezes Pfizer Polska. Ponad 20 lat w branży farmaceutycznej. 

Przez wiele lat pracowała na stanowiskach kierowniczych w wiodących firmach farmaceutycznych m.in. Janssen-Cilag, Novo Nordisk, Wyeth. 

Od kilkunastu lat związana z Pfizer, jedną z czołowych firm farmaceutycznych na świecie, gdzie z powodzeniem łączy wizję dyrektora generalnego z perspektywą zorientowaną na ludzi. 

Wyznaje zasadę, że najważniejsi są ludzie i wierzy, że autentyczność powinna być podstawą budowania relacji. Dlatego stara się budować kulturę integracji, środowisko tolerancji i szacunku dla różnorodności zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jej wizja dalszego rozwoju biznesu koncentruje się na umieszczaniu ludzi w centrum wszystkiego, głęboko wierząc, że sukces zapewniają zespoły, a nie jednostki. Takie podejście spowodowało, że została mianowana w europejskich strukturach Pfizer na Współprzewodniczącą Rady ds. Różnorodności i Włączenia Społecznego.

Pełniła kluczowe funkcje przywódcze w wiodących organizacjach i stowarzyszeniach branżowych w Polsce. Była prezesem Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (INFARMA), a także wiceprezesem największej organizacji pracodawców – Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie była również współzałożycielem inicjatywy Human Rights & Business. Aktywnie działa w organizacjach i stowarzyszeniach, takich jak Executive Club czy Forum Dialogu Polsko Żydowskiego. Od lat jest ambasadorką kampanii Woman Update, wspierającej rozwój cyfrowych kompetencji kobiet.

Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie uzyskała specjalizację i tytuł doktora w dziedzinie chorób wewnętrznych. 

Nie tylko prowadzi aktywne życie zawodowe, lecz także działa społecznie na rzecz lokalnych społeczności, a  w czasie wolnym oddaje się swoim pasjom, którymi są gra na fortepianie oraz iluminacja średniowiecznych manuskryptów. Należy do Włoskiego Stowarzyszenia Kaligrafii i Iluminacji.

IMG_2517

Rafał Dembe

Działacz w obszarze różnorodności i włączania społeczności LGBT+ w miejscu pracy oraz orędownik społecznej odpowiedzialności biznesu. 

Zawodowo związany z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, gdzie kieruje obszarem planowania i analiz. Jako wolontariusz od kilkunastu lat angażuje się w inicjatywy związane z prawami człowieka, różnorodnością i uczestnictwem. Koordynował projekty z tego obszaru m.in. dla Banku Światowego i Rady Europy, angażował się w politykę lokalną w Warszawie, jest członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Przewodniczył w NatWest Group w Polsce tęczowej sieci pracowniczej, jednej z najbardziej aktywnych i widocznych w naszym kraju. Wspiera współpracę między firmami w zakresie tworzenia i rozwijania sieci pracowniczych działających na rzecz społeczności LGBT+. Autor artykułów i wystąpień publicznych. Używa zaimków on / jego.

MałgorzataMilczarek

Małgorzata Milczarek - Bukowska

Senior HR Executive z międzynarodowym doświadczeniem w firmach zarówno produkcyjnych, sprzedażowych jak i usługowych. Pracowała dla korporacji europejskich – ING, Nationale Nederlanden, Nordkalk oraz amerykańskich – Pfizer, MetLife.

Jej doświadczenia obejmują za równo „twardy” jak i „miękki” HR. Przygotowywała lokalne i regionalne strategie HR. Wdrażała systemy gradingowe, systemy IT, procedury ale i uruchamiała procesy Talent managementowe i rozwojowe, performance management czy strategie Diversity Equity and Inclusion.

Ma duże doświadczenie z procesami przejęć i połączeń, za równo po stronie kupca jak i sprzedającego.

Odpowiadała za przygotowanie i przeprowadzenie wielu procesów restukturyzacyjnych, zmian modeli biznesowych i procesów zmian kulturowych.

Zarządzała 40 osobowym, rozproszonym w 16 krajach Europy i kulturowo zróżnicowanym zespołem.

sylwia lenart

Sylwia Dębowska Lenart

CEO agencji marketingowej Lenart Interactive, mentorka, trenerka. Autorka podcastu Mentor Marketingu.

Zajmuje się budowaniem marek i komunikacją w mediach społecznościowych.

Tworzy strategie marketingowe dla klientów MŚP. Prowadzi kursy online, doradza i mentoruje.

Zainicjowała wydarzenia Facebookowe Śniadania Mistrzów.  Organizowała spotkania w ramach LinkedIn Local Olsztyn. Tworzy grupę Odważne w Biznesie.

Zachęca do budowania marek w oparciu o wartości.

Agnieszka_Gniotek_druk-3

Agnieszka Gniotek

Historyk i krytyk oraz właścicielka Xanadu Galerii i Domu Aukcyjnego, Zajmuje się sprzedażą produktów i usług premium oraz luksusowych, a także budową i marketingiem kolekcji prywatnych oraz firmowych. 

Od 25 lat związana zawodowo ze sztuką, od 15 lat z rynkiem sztuki. 
Pomaga swoim klientom – miłośnikom sztuki, kolekcjonerom, inwestorom – dobrać najlepsze dzieło sztuki do ich indywidualnych potrzeb. 

Prowadzi konsultacje i szkolenia z zakresu marketingu i sprzedaży produktów premium, budowy marki osobistej eksperta i content marketingu skierowane przede wszystkim do MŚP.

Laureatka Lady Business Award 2021 w kategorii Wsparcie. Finalistka konferencji Sales Angels 2021, Ostatnio można jej posłuchać w podcastach Marka Jankowskiego „Mała Wielka Firma” oraz Rafała Hampela „Spokojnie o wnętrzach”. Obecnie realizuje zdjęcia do programu telewizyjnego “Łowcy Skarbów”, w którym jako ekspert rynku sztuki omawia dzieła sztuki i obiekty artystyczne oraz pomaga je wycenić. 

Joanna-Olszewska-scaled-1

Joanna Olszewska

Prezes BPO Network – agencji pośrednictwa pracy, specjalizującej się w poszukiwaniu pracowników niepełnosprawnych o różnych kwalifikacjach. 

Od ponad 30 lat pracuje w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Przez 20 lat jako fizjoterapeutka przy łóżkach pacjentów, obecnie jako HR Business Partner i właścicielka biura pośrednictwa pracy między pracownikami z niepełnosprawnością a pracodawcami. Pomaga znaleźć pracę osobom z niepełnosprawnościami i wskazując im kierunek rozwoju.

Uświadamia pracodawców, że zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością wzmacnia wizerunek firmy i przynosi wymierne korzyści. Pokazuje, że warto walczyć o lepsze jutro, stawać się samodzielnym i niezależnym.

Agnieszka Jurkowska_zdjęcie

Agnieszka Jurkowska

Od ponad 15 lat związana z branżą doradztwa personalnego. Specjalizuje się w projektach z obszaru rekrutacji, outplacementu i rozwoju kariery zawodowej. W pracy indywidualnej wspiera w kształtowaniu życia zawodowego – pomaga zbudować strategię rozwoju kariery, przeprowadza przez zmiany zawodowe, uczy, jak znaleźć pracę.

Jest psychologiem, coachem i mentorką kariery z akredytacją ICF i certyfikacją EMCC. RMP Masterem. Facylitatorem Design Thinking i Job Crafting. Entuzjastka Management 3.0.

Tworzy podcast o nazwie „Scenariusze Kariery”, który kieruje do osób będących w zmianie zawodowej i poszukujących pracy.

janowski (2)

dr hab. Konrad Janowski, prof. Akademii Ekonomiczno Humanistycznej

Doktor habilitowany psychologii, autor licznych publikacji z zakresu psychologii klinicznej i psychologii zdrowia. Specjalizuje się w psychologii człowieka chorego somatycznie. Autor Kwestionariusza Osobowości Silnej Immunologicznie.  Od 2019  roku rektor Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Od 2012 roku pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma Advances in Cognitive Psychology oraz recenzuje artykuły w wielu czasopismach naukowych. Doświadczenie kliniczne zdobywał między innymi na Oddziale Neuropsychiatrii Dziecięcej SPZOZ w Lublinie-Abramowicach, a także na Oddziale Neurologii Szpitala MSWiA w Lublinie. Zainteresowania: psychologia stresu, psychologia zdrowia, psychosomatyka, psycholingwistyka.

 

LBC / Emilia

Emilia Bartosiewicz - Brożyna

Założycielka i CEO Lady Business Club i Prezes Fundacji LBC Business Women Foundation

Od 11 lat łączy i promuje przedsiębiorcze Polki i uczy jak świadomie budować swoją rozpoznawalność w internecie.

Założycielka Platformy biznesowej Lady Business Club dla przedsiębiorczych Polek z całego świata, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jako konsultant osobistego PR i budowania spójnego wizerunku w sieci pomaga właścicielkom firm mówić głosem, którego wcześniej nie miały. Wyrazić myśli poprzez spójną komunikację w internecie, aby ich produkty trafiały do nowych odbiorców. 

Redaktorka naczelna portalu www.ladybusiness.pl, który codziennie publikuje nowe treści skierowane do kobiet biznesu.

Od 2017 w ramach Fundacji LBC organizuje plebiscyt Lady Business Awards, jednego z niewielu konkursów dla kobiet biznesu w Polsce, w którym statuetki ani wyróżnienia nie można kupić. 
 
Lubi angażować się w projekty, które aktywnie zmieniają świat kobiet w biznesie. 
Innocenta Dźwierzyńska

Innocenta Dźwierzyńska

Założycielka MedTransfer aplikacji do przesyłania badań obrazowych. Pomysłodawczyni i Członek Zarządu Mednavi, aplikacji pokazującej jak i gdzie można leczyć nowotwór.

Kilka lat temu wpadła na pomysł firmy, która miała ułatwiać codzienność obcokrajowcom przyjeżdżającym do Polski do pracy. Firma upadła, a u Innocenty zdiagnozowano nowotwór wymagający skomplikowanej operacji neurochirurgicznej. Jeszcze w szpitalu wymyśliła aplikację dla chorych na raka – Mednavi 

Nowotwór sprawił, że w ekspresowym tempie poznała problemy, z jakimi mierzą się pacjenci. Zobaczyła, ile czasu i jakiego zaangażowania wymaga zdobycie informacji o wszystkich metodach leczenia i miejscach, które je oferują.

zofia dzik

Zofia Dzik

Impact inwestor, innowator, doświadczony C-Level menadżer,  pionier rynku fintech w obszarze direct w CEE. Wieloletni Członek szeregu rad nadzorczych spółek giełdowych (m.in. CCC S.A., BRW S..  InPost S.A., PKOBP S.A.) oraz członek Rady Ekspertów Forum Rad Nadzorczych przy GPW.

Fundator Instytutu Humanites – think&Do tank w zakresie rozwoju Spójnego Przywództwa™ i kapitału społecznego, łączącego systemowo tematykę Człowieka i Technologii, współzałożycielka międzynarodowego Centrum Etyki Technologii, autorka Modelu „Wioski” Rozwoju Ekosystemu Społecznego, Modelu Spójnego Przywództwa™ oraz Modelu „Pętli”, Nielinearnego Modelu Długoterminowego Rozwoju Społecznego.

Wykładowca, mentor, juror, założyciel Akademii Przywództwa Liderów Oświaty – pierwszego w Polsce programu rozwoju przywództwa w edukacji (do 2022 ponad 600 absolwentów, dyrektorów szkół z całej Polski z wpływem społecznym ok. miliona dzieci i młodzieży); inicjator Globalnego Ruchu Społecznego Dwie Godziny dla Rodziny/Dla Człowieka na rzecz zbliżania ludzi i przeciwdziałania samotności (udział pracodawców z 59 krajów) oraz corocznych konferencji Spójne Przywództwo. Człowiek i Technologia;

Członek Rady Naukowej IDEAS NCBR oraz Rady Społecznej Politechniki Wrocławskiej. Top 10 liderek zrównoważonego rozwoju magazynu Forbes Women.

Prywatnie: żona, potrójna matka, lubiąca wędrówki po pustyniach świata.

Aneta Grzanek

Aneta Grzanek

Certyfikowany trener matematyki mentalnej w oparciu o japońskie techniki liczenia, twórca programu kompetencji przyszłości Superminds, partner i egzaminator w Polsce Związku Sorobanu w Japonii oraz właściciel Centrum Języków Obcych CONVERS, wykładowca na uczelni wyższej dla przedsiębiorców – ASBIRO. 

W branży edukacyjnej od 18 lat, początkowo jako specjalista do nauczania języków obcych, a od 3 lat rozwija autorski program SUPERMINDS. Jego misją jest intensywny rozwój u dzieci i młodzieży inteligencji analityczno – matematycznych, kompetencji biznesowych, językowych i programistycznych, czyli tych kompetencji, które będą kluczowe na przyszłych rynkach pracy.

Jej autorski program jest szansą dla wszystkich aby osiągnąć ponadprzeciętne umiejętności szybkiego liczenia niezależnie od predyspozycji matematycznych lub ich braku. Matematyka mentalna jest narzędziem do osiągnięcia głównego celu programu czyli rozwoju inteligencji matematycznej we wszystkich obszarach, nie tylko szybkim liczeniu.

Jedna z dwóch Europejczyków, która uzyskała certyfikację na poziomie KYU 3 nadaną przez Związek Sorobanu w Japonii.

Zorganizowała międzynarodową konferencję na Uniwersytecie Łódzkim „Neuronauka w matematyce w oparciu o japoński soroban” oraz pierwsze w Polsce egzaminy międzynarodowe z arytmetyki mentalnej.

renatażukowska

Renata Żukowska

Ekspert w zakresie budowania strategii rozwoju oraz tworzenia wizerunku inwestycyjnego firm. Specjalizuje się w strategiach opartych na zrównoważonym rozwoju, procesach zarządczych mających na celu identyfikację barier wzrostu oraz w zarządzaniu zmianą.

Założycielka i Prezes Advanced Business Solutions Institute. Doradza w zakresie marketingu, PR oraz relacji inwestorskich, realizuje projekty w zakresie zarządzania zmianą i skalowania biznesu, jak również budowania strategii z uwzględnieniem wytycznych ESG i raportowania niefinansowego. 

Angażuje się również działalność edukacyjną jako adiunkt Uczelni ASBIRO oraz Pełnomocnik Rektora ds. interesariuszy  zewnętrznych Akademii Ekonomiczno – Humanistycznej w Warszawie. Doktorantka w Katedrze Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej.

Victoria Iwanowska

Victoria Iwanowska

#BiznesowaNomadka

Wulkan energii, seryjna przedsiębiorczyni, założycielka między innymi agencji eventowej [vi:], CEO #ŚlubZaGranicą oraz butikowego biura podróży Victoria Travel. 

Błyskawiczny pivot (w 48 h) w jej firmie, zainspirował na początku pandemii wiele organizacji od odważnych zmian.

Poszła krok dalej i obecnie jako #BiznesowaNomadka pokazuje, jak prowadzić swoją firmę, podróżując po całym świecie. 

2L5A9614-Julita Ledzińska Fotografka

Julita Ledzińska

Po 23 latach w bankowości korporacyjnej podjęła decyzję, że na bazie wieloletniej pasji do fotografowania zbuduje swoją firmę. Specjalizuje się w fotografii portretowej, kobiecej, wizerunkowej, marki personalnej. Swoje usługi kieruje głównie do Kobiet z intencją dodania im pewności siebie, zwiększenia poczucia własnej wartości oraz wiary we własne siły i sprawczość.

Fotografuje z misją, bo wie, że zdjęcia, które oddają osobowość ich klientek, na których się sobie podobają są bardzo ważne w budowaniu branżowej rozpoznawalności, w budowaniu relacji z klientami. Jej celem jest tworzenie portretów, które staną się dla jej klientek czymś wyjątkowym, może nawet przełomem w widzeniu siebie zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.
Realizuje także autorski projekt 50 Kobiet po 50tce, który jest połączeniem jej życiowych doświadczeń, pasji, misji oraz biznesu. Prezentuje w nich sylwetki kobiet z różnych środowisk. Każda z bohaterek tego projektu doświadczyła w życiu czegoś bardzo trudnego. Jednak każda znalazła w sobie odwagę aby szukać dla siebie pomocy i sposobu na wyjście z życiowego impasu. 
Uważa, że takie historie opowiedziane obrazem są bardzo inspirujące i motywujące do działania dla innych kobiet. 


Partnerzy Konferencji

Organizator

Fundacja LBC od 2017 roku działa przy ogólnopolskim klubie kobiet biznesu – Lady Business Club, aby uzupełnić jego działalność edukacyjną. Zachęca właścicielki firm do patrzenia na biznes z innej perspektywy i wprowadzania zmian w biznesie. Edukuje w zakresie zarządzania firmą, rozpoznawalności marki w internecie, wzmacniania pewności siebie, doskonalenia kompetencji oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.

Chcesz zostać Partnerem Programu lub wystąpić w roli prelegenta? 
Napisz: karolina@ladybusinessclub.com

ZOSTAŃ PARTNEREM
Zapytaj: lady@ladybusinessclub.com

Najczęstsze pytania

Konferencja odbywa się w Warszawie, w pięknej sali konferencyjnej Akademii Ekonomiczno – Humanistycznej, ul. Okopowa 10. Do dyspozycji uczestników mamy kilkadziesiąt miejsc parkingowych podziemnych

Tak, wystawiamy faktury vat

Program My BB Inspiracja jest bezpłatny. 

    1. dla właścicielek firm prowadzących biznes przynajmniej 3 lata i zatrudniających do 50 osób
    2. managerek zarządzających przynajmniej 5 lat w firmach
    3. właścicielek chcących rozwinąć swoje kompetencje, jak i działania firmy

Wystarczy wybrać odpowiedni dla CIebie pakiet i kliknąć KUP BILET. Przekierujemy Cię do strony sklepu, gdzie można zapłacić danych/wizerunku.

Dołącz do grona
naszych Partnerów

Main Menu