Blog Master Personal Branding
by Ewa Czertak

Nic tak nie podnosi energii jak emocjonująca rozmowa osób o kompletnie innych poglądach w temacie jak wyżej.

A zaczęło się niewinnie, od określenia co jest niezbędne kobiecie, by mogła myśleć o sobie…mam klasę. Kością niezgody okazało się przestrzeganie zasad savoir-vivre. Bo po co i komu jest potrzebny? Znajoma przytoczyła argument nie do przejścia. Bywała w różnych Ambasadach na mniej i bardziej oficjalnych przyjęciach i widziała w jednej z Ambasad rzecz wspaniałą. Ambasadorowa na oficjalnym przyjęciu domowym witała gości w kapciach a jej dzieci hałasowały i wałkoniły się na kanapie pośrodku salonu. Goście wystrojeni, nastawieni na wysublimowane przeżycia a tu kapcie ambasadorowej! Wniosek koleżanki był przewrotnie prawdziwy, jaki to wrodzony urok i wdzięk osobisty zaprezentowała pani ambasadorowa. Bo te kapcie i sytuacja były urocze, to było rozczulające, stwierdziła, goście czuli się jak przyjmowani w domu, a nie na oficjalnej kolacji. Tak więc savoir - vivre to przeżytek niepotrzebnie usztywniający kobietę – stwierdziła koleżanka.

I tu zacytuję postać zmyśloną, choć lubianą przeze mnie, otóż Emma, bohaterka książki Jane Austen, skomentowała niezrozumiałe dla niej zachowanie młodego gentelmana  w ten oto sposób: „głupie postępowanie nie wydaje się głupie, jeśli jest w wykonaniu szanowanej osoby. To wręcz dowodzi jej odwagi, by w tak bezczelny sposób bronić swoich słabości”.

Jeśli konsekwentnie pracujemy na miano autentycznej marki a tym samym osoby szanowanej i wiarygodnej biznesowo, to  robienie rzeczy określanych za nierozsądne nie jest powodem do chwały. Personal Branding stawia przed Tobą wymagania bycia wyróżniającą się osobą o wysokim morale i stosownym zachowaniu. Elegancki wygląd i eleganckie zachowanie nie mogą pojawiać się w Twoim życiu tylko sporadycznie. Człowiek dobrze wychowany będzie dobrze wychowany, a więc elegancki zawsze i wszędzie. Elegancka osoba pojawia się w dresie tylko kiedy ćwiczy, roznegliżowana tylko na plaży, w wyciągniętym swetrze tylko przy domowych i ogrodowych pracach, gdy nikogo nie widzi.

Włożenie odsłaniającej biust lub przykrótkiej, obcisłej sukienki na oficjalne przyjęcie w domu szefa nie zrujnuje Twojej pozycji w firmie, będzie jednak komentowane wielokrotnie, jako przykład złego smaku lub braku znajomości zasad. Taka opinia pozostaje długi czas żywa w pamięci, przekazywana z ust do ust jako anegdota.

Sama nie poznałam Pani Ambasadorowej w kapciach, choć wiem jak żywym wspomnieniem pozostała. Czy chciałabyś zostać bohaterem takiej anegdoty? Savoir vivre, oprócz etykiety i dress codu, to szereg praktycznych wartościowych i sprawdzonych przez naszych przodków zasad, które mają nam uprościć życie, nie skomplikować. Zachowania niestosowne są na porządku dziennym i będą się wciąż zdarzały, ale wybaczane są tylko osobom o wysokiej reputacji.

Powtórzę za Panią Tyszkiewicz, która nie mówiąc wprost o zasadach savoir vivre w swoim życiu,  odpowiedziała na zarzut, że wiecznie „gra”: „Czy grą jest, że jeśli mnie boli głowa, to się uśmiecham? A gdy mam już wszystkiego dość, to nadal jestem uprzejma? Lub jak jestem chora, to nikt o tym nie wie?”

Bądź widzialna marką!

Podziel się:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Autor

Ewa Czertak

EWA CZERTAK – wspólnik w Business Unlimited, pierwsza w Polsce ekspertka i praktyk personal brandingu, mentor biznesu. W Akademii Marki z Klasą buduje silne marki kobiet na terenie całej Polski. Ekspert portalu Centrum Kariery Golden Line. Twórca i Prezes Akademii Marki z Klasą, współtworzy Lady Business Club.

[fbcomments url="http://ladybusinessclub.com/kapcie-ambasadorowej-elegancja-kobiety-a-personal-branding/" width="100%" count="off" num="3" countmsg="Komentarze"]

CZYTAJ TAKŻE


11.01.2017

Radość...

czytaj więcej
09.01.2017

Słownik Marki Osobistej*...

czytaj więcej
08.08.2016

Marketing nieruchomości Ł...

czytaj więcej
27.07.2016

Marta pyta część 3: W puł...

czytaj więcej
19.07.2016

Marta pyta część 2: Czy i...

czytaj więcej
08.07.2016

Marta pyta część 1: Czy k...

czytaj więcej

Kim jestem

Ekspert i praktyk personal branding dla przedsiębiorców, mentor, mówca motywacyjny. Prezes Akademii Marki z Klasą, wspólnik Business Unlimited Spółka Jawna, od 2004 Certyfikowany coach ICC, Master Business Trener level superior, praktyk storytellingu, prelegentka konferencji, autorka artykułów o marce. Twórca programu Personal Branding "Bądź widzialna marką" oraz programu mentoringowego, który szkoli i rozwija przedsiębiorców do roli mentorek biznesu. Współtworzy Lady Business Club. Ekspert portalu Centrum Kariery Golden Line. czytaj więcej

Tagi

autentyczna marka budowanie marki dekalog marki ewa czertak hobby magia życia mama z klasą marka osobista marka w sieci Marka z klasą marzenie osobista marka personal branding reputacja reputacja marki storytelling styl sztuka życia wielka marka wizerunek marki